Czynnik w układzie klimatyzacji czyli gaz R134a

Jest to najpopularniejszy zamiennik R12, przewidziany jest do pracy w domowych urządzeniach chłodniczych oraz  w systemach klimatyzacji samochodowej.

Związek wymaga perfekcyjnej szczelności układu klimatyzacji, gdyż ma dużą zdolność pochłaniania wilgoci z otoczenia. Podczas rutynowych prac takich jak nabijanie układu  obecność wody powoduje wiele niekorzystnych zjawisk związanych z rozkładem oleju. W przypadku używania różnych klas olejów może wystąpić tak zwane platerowania miedzią czyli udział wilgoci w mieszaninie wzrasta, wówczas olej ulega procesowi zwanemy hydrolizą, w wyniku której wytwarza się kwas, który transportuje miedź. W takich samych warunkach temperaturowych obieg czynnika R134a charakteryzuje się wyższym ciśnieniem skraplania i niższym ciśnieniem parowania niż czynnik R12 co powoduje konieczność stosowania sprężarki o znacznie większej wydajności.

Sama wydajność termiczna czynnika R134a jest większa niż R12. Czynnik reaguje szczegulnie z elementami wykonanymi z cynku, magnezu, ołowiu oraz aluminium zawierających minimum 2% magnezu. Koniecznie trzeba unikać materiałów zawierających sód, potas lub wapń. Czynnik chłodniczy R134a jest substancją niepalną i niewybuchową w warunkach normalnego użystkowania, jednak pod znacznym ciśnieniem i 70% powietrza tworzy mieszaninę wybuchową. Z tego powodu do prób szczelności nie powinno się stosować tlenu.

Czynnik charakteryzuje się dużą przenikalnością, nie jest substancją toksyczną, natomiast niektóre produkty jego rozkładu już tak. Wdychanie większej ilości par tego czynnika wywołuje efekty narkotyczne oraz podrażnienia błon śluzowych o arytmię serca, a w skrajnych przypadkach atak serca. Czynnik jest cięższy od powietrza a więc może doprowadzić do uduszenia na wskutek wyparcia powietrza.

Czynnik R134a z pewnością negatywnie wpływa na szeroko pojętą ekologię dlatego zalecamy co roczną kontrolę szczelności układu klimatyzacji za pośrednictwem sprężonego azotu oraz detektora.

ZANIEDBANA KLIMATYZACJA MOŻE MIEĆ ZŁY WPŁYW NA KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS JAZDY:

  • zanieczyszcza powietrze we wnętrzu samochodu
  • wpływa na nadmierne zużycie paliwa
  • wydziela nieprzyjemny zapach spowodowany grzybami i bakteriami
  • niewłaściwe chłodzi powietrze
  • słychać hałas pracującej klimatyzacji
  • powoduje wilgoć i zaparowane szyby

klimatyzajca_page_image

Dodaj komentarz

Menu