Przed podjęciem decyzji o wyborze nowych opon, warto wiedzieć, jakie typy opon są już zamontowane w Twoim samochodzie. Twój mechanik powinien być dobrym źródłem informacji o tym, jakie opony będą dla Ciebie najlepsze, ale to, jakich opon potrzebujesz, zależy wyłącznie od tego, gdzie i kiedy jeździsz.

W Wielkiej Brytanii powszechnie uznaje się, że nasze zimy nie są na tyle srogie, aby uzasadniały takie przepisy, jednak w niektórych regionach kraju opony zimowe mogą okazać się przydatne.

Opony zimowe są całkowicie legalne do użytku w Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że są zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Opony muszą mieć ponad 2 mm bieżnika i być napompowane do właściwego ciśnienia podanego w instrukcji obsługi. Komplikacje z montażem opon zimowych nie wynikają z ograniczeń prawnych, ale raczej z polityki konkretnego ubezpieczyciela. Chociaż większość ubezpieczycieli rozumie, że opony zimowe mogą mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze, nie oznacza to automatycznie, że ich polityka faworyzuje tych kierowców, którzy zdecydują się je zamontować.

Jeśli mieszkasz w odległym rejonie Wielkiej Brytanii, gdzie zimą panują niekorzystne warunki pogodowe i uważasz, że opony

zimowe byłyby dla Ciebie bardzo korzystne, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś legalnie zamontował je w swoim pojeździe. Upewnij się tylko, że skonsultowałeś się z ubezpieczycielem, na wypadek gdybyś musiał poinformować go o dokonanej zmianie.

Niektórzy ubezpieczyciele unieważnią Twoją ochronę ubezpieczeniową, jeśli w wyniku wypadku okaże się, że pojazd był wyposażony w opony zimowe bez wcześniejszego poinformowania ich o tym. Aby pomóc kierowcom w ustaleniu, czy muszą poinformować ubezpieczyciela o zmianie opon, Stowarzyszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli (AIB) przygotowało listę ubezpieczycieli, którzy wymagają i nie wymagają powiadomienia o zmianie. Listę tę można znaleźć na ich stronie internetowej.

Czytaj dalej na: http://skupaut2.pl

Warto przeczytać