Czy Twoje opony zimowe są w dobrym stanie?

09 czerwca 2015, 13:01 opony

Podczas pierwszego w tym roku montażu opon zimowych należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy.

Po pierwsze, jeśli używasz wcześniej zużytych opon zimowych, musisz sprawdzić stan samych opon. Jest to oczywiście bardzo ważna część procesu, ale nie jest to jedyny krok, jaki należy podjąć, aby mieć pewność, że koła zimowe są gotowe do jazdy.

Uzyskaj ofertę na opony

Stan opon

Dokładna kontrola wzrokowa zazwyczaj powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o stanie opon zimowych

. Poszukiwanie jakichkolwiek nieprawidłowości, wybrzuszeń, wytartych plam i pęknięć pozwoli Ci dość szybko zorientować się, czy występują jakieś poważne problemy. Jeśli zauważysz którąkolwiek z tych wad, powinieneś natychmiast wymienić opony.

Ciśnienie w oponach

Opony zimowe nie różnią się od letnich, jeśli chodzi o ciśnienie w oponach. Pokusą jest napełnianie ich powietrzem o nieco niższym ciśnieniu, ale przynosi to efekt odwrotny do zamierzonego. Nie ma to żadnego realnego wpływu na przyczepność opon, ale poważnie wpływa na prowadzenie samochodu, co samo w sobie może być przyczyną wypadków. Napompuj opony do ciśnienia podanego w instrukcji obsługi Twojego samochodu.

Przechowywanie

Wiele może się wydarzyć z oponą nawet wtedy, gdy nie jest używana, dlatego bardzo ważne jest jej odpowiednie przechowywanie, aby chronić ją przed uszkodzeniem. Nie wystarczy po prostu zdjąć opony i zostawić je zapomniane w kącie domu lub garażu.

Po pierwsze, zawsze należy dokładnie wyczyścić opony

za pomocą mydła, wody i sztywnej szczotki. Jeśli nie wyczyścimy ich po zdjęciu z samochodu, będziemy mieli dwa razy więcej pracy, gdy przyjdzie nam zamontować je ponownie następnej zimy. Po całkowitym osuszeniu opon, każda z nich powinna być przechowywana w osobnym worku.

Następnie należy je przechowywać w chłodnym i suchym miejscu do czasu, aż będą potrzebne w przyszłym roku. To samo dotyczy opon letnich, które zdejmuje się, aby zamontować opony zimowe.

Uzyskaj ofertę na opony

Klocki hamulcowe

Kiedy zdejmujesz opony letnie

, aby założyć zimowe, jest to doskonała okazja, aby sprawdzić, czy klocki hamulcowe nie wykazują oznak zużycia. Wykonałeś już połowę pracy potrzebnej do uzyskania dostępu do nich i równie dobrze możesz wykorzystać tę okazję. Będziesz musiał całkowicie zdjąć koła, aby uzyskać dostęp do klocków hamulcowych. Powinieneś być w stanie powiedzieć, czy trzeba usunąć klocki hamulcowe, czy nie, po prostu patrząc na nich. Jeśli wskaźniki (małe metalowe wypustki na samych klockach) dotykają wirników, to jest to wyraźny znak, że klocki się zużyły. Jeśli nie widać żadnych wskaźników, można zmierzyć głębokość samych klocków. Powinny one mieć co najmniej 1/8 cala grubości na całej długości. Jeśli którykolwiek z twoich klocków hamulcowych mierzy mniej niż to, należy je wymienić tak szybko, jak to możliwe.

Tarcze hamulcowe

Podobnie, po zdjęciu opon będziesz miał znacznie łatwiejszy dostęp do tarcz hamulcowych. Warto rzucić okiem na ich stan, aby sprawdzić, czy nie wymagają wymiany lub czy nie trzeba ich obserwować przez najbliższe miesiące. Jeśli tarcze są mocno skorodowane lub zużyte, konieczna będzie ich wymiana. Jeśli wyglądają na sprawne, nie trzeba się o nie martwić w najbliższych miesiącach i można je bezpiecznie pozostawić w spokoju do następnego przeglądu pojazdu.

Naprawa uszkodzonych opon

Jeśli pamiętasz z poprzedniego roku, że co najmniej jedna z Twoich opon zimowych

jest przebita, musisz to naprawić przed ponownym założeniem opon.

Naprawa przebitej opony zimowej przebiega tak samo, jak w przypadku opony letniej lub całorocznej. Można spróbować zrobić to samodzielnie przy użyciu zestawu do naprawy przebić lub oddać uszkodzoną oponę do warsztatu lub punktu sprzedaży opon, gdzie zostanie ona profesjonalnie naprawiona. Jest to znacznie tańsza alternatywa niż inwestowanie w nowy komplet opon zimowych. O opony zimowe należy dbać przez cały rok. Pamiętaj, że niewielka ilość czasu poświęcona na demontaż opon po zakończeniu sezonu zaoszczędzi Ci czasu, gdy za kilka miesięcy będziesz musiał je ponownie założyć. Prawidłowe przechowywanie opon zapewni ich dłuższą żywotność, a w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Naprawa

opon, które są tylko nieznacznie uszkodzone, będzie o wiele tańsza niż zakup całkowicie nowego kompletu.

Uzyskaj ofertę na opony

Wszystko o oponach, wymianie opon, oponach zimowych i felgach

 • Opony, montaż opon i zmiana kół
 • Nowe opony zimowe i felgi
 • Nowe felgi lub wymiana felg
 • Co to są opony 4x4?
 • Co to są opony typu Run Flat?
 • Jakie są najlepsze marki opon samochodowych?
 • Uważaj na tanie opony zużyte na części
 • Tanie opony online
 • Przebita opona? - Jak zmienić przebitą oponę
 • Typy i rozmiary opon
 • Czy mogę mieć szersze opony w moim samochodzie?
 • Co to jest system monitorowania ciśnienia w oponach TPMS?
 • Opony przyjazne dla środowiska?
 • Co to jest geometria kół?
 • Usługi związane z geometrią kół
 • Jakie są przepisy dotyczące opon zimowych w Wielkiej Brytanii?
 • Jak sprawdzić, czy opona zimowa jest w porządku?
 • Czy Twoje opony zimowe są w dobrym stanie?
 • Oszczędzaj tysiące, gdy potrzebujesz nowych opon zimowych
 • Zmienić oponę na kole czy dwa komplety opon?

Składanie ofert na opony

Warto przeczytać