Zdolność holowania to coś, czym producenci ciężarówek i SUV-ów uwielbiają się chwalić, ale co dokładnie daje tym pojazdom możliwość bezpiecznego przewożenia ciężkiej przyczepy? Rozmiar zaczepu holowniczego jest z pewnością jednym z czynników, ale istnieje wiele innych rzeczy, które wchodzą w grę podczas holowania, a które przyczyniają się do bezpiecznego i efektywnego doświadczenia na drodze.

Chłodzenie, chłodzenie, chłodzenie

Jeśli istnieje jedna uniwersalna prawda na temat ciągnięcia przyczepy, to jest nią fakt, że stanowi to poważne obciążenie dla układu napędowego pojazdu. W celu poprawy zdolności holowania, większość pakietów holowniczych, które można znaleźć na karcie opcji samochodu, zawiera układy chłodzenia o dużej wytrzymałości. Przeniesienie większej masy powoduje, że silnik pracuje ciężej, co z kolei wymaga większej chłodnicy, a także dodatkowych chłodnic dla układu olejowego i płynu przekładniowego. W pojazdach holowniczych można nawet zobaczyć "żebrowaną" pokrywę mechanizmu różnicowego, która pomaga zapobiegać spienianiu się płynu różnicowego z powodu przegrzania.

Hamowanie jest również kluczowe

Dodanie większej masy w postaci załadowanej przyczepy nie tylko stawia dodatkowe wymagania silnikowi, ale wymaga również dodatkowej siły ognia podczas próby zatrzymania. Zdolność do holowania jest określana nie tylko na podstawie mocy i momentu obrotowego samochodu lub ciężarówki, ale również na podstawie jego hamulców, co wyjaśnia, dlaczego pakiety holownicze zazwyczaj obejmują również powiększone tłoki przednie, większe wirniki i bardziej odporne na ciepło klocki hamulcowe. Niektóre nowoczesne pojazdy posiadają również opcję kontroli kołysania przyczepy, która wykorzystuje system zapobiegający blokowaniu kół podczas holowania, co może być szczególnie pomocne podczas holowania na śliskiej nawierzchni.

Systemy zintegrowane

Kiedyś, aby móc sterować światłami lub hamulcami przyczepy z wnętrza kabiny pojazdu holowniczego, trzeba było kupić i zainstalować system przeznaczony na rynek wtórny. Obecnie wiele samochodów ciężarowych i SUV-ów jest wyposażonych w zintegrowany sterownik hamulca przyczepy i fabrycznie okablowane wiązki oświetleniowe. Nie są to luksusy; są to dwa doskonałe sposoby na zapewnienie stałego, kontrolowanego hamowania przyczepy i jasnego oświetlenia, aby wszyscy za Tobą widzieli ładunek, który holujesz.

Nigdy nie należy pozostawiać niczego przypadkowi przy podejmowaniu decyzji, ile można bezpiecznie holować samochodem lub ciężarówką, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z holowaniem. Upewnij się, że układy chłodzenia, hamulcowy i zintegrowane systemy są odpowiednie do tego zadania, zanim wyruszysz z ładunkiem w drogę.

Sprawdź wszystkie produkty holownicze dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości holowania, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Morguefile.

Warto przeczytać