Nauczenie się, jak napowietrzać trawnik, da Ci przewagę, jeśli chodzi o utrzymanie jak najbardziej zielonego trawnika przez całe lato. Nawożenie, siew i podlewanie są ważne, ale czasami trawnik wymaga więcej niż tylko podstaw, aby odzyskać kolor i żywość, którą kiedyś miał. Właśnie w tym przypadku aeracja może zdziałać cuda dla stanu Twojej trawy.

Dlaczego aeracja?

Być może zauważyłeś, że niektóre obszary Twojego trawnika - zwłaszcza te, po których ludzie często chodzą, jeżdżą na rowerze lub stoją - nie wyglądają tak dobrze jak inne. Gdybyś wziął łopatę do ręki i zbadał sprawę, odkryłbyś, że trawa w tych miejscach po prostu nie ma odpowiedniej penetracji korzeni, która jest niezbędna do zachowania zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że ziemia z czasem uległa zagęszczeniu na skutek ciągłego ruchu ulicznego. Czasami rolę odgrywa również rodzaj gleby - obszary o dużej zawartości gliny są bardziej podatne na zagęszczenie.

Co to jest aeracja?

Napowietrzanie trawnika to metoda dostarczania potrzebującym korzeniom tlenu niezbędnego do powrotu do zdrowia. Ponieważ gleba jest gęsta, należy użyć narzędzia, które utworzy kanały, aby tlen mógł dotrzeć do poziomu korzeni. Do tego zadania najlepiej nadaje się mechaniczny aerator, który wygląda jak wał z kolcami. Oczywiście, gdy dowiesz się, jak napowietrzać trawnik, odkryjesz, że nie wszystkie aeratory są sobie równe. Te, które po prostu używają kolców, nie są idealne, ponieważ mogą one jeszcze bardziej ugniatać i zagęszczać glebę. Zamiast tego poszukaj aeratora z rdzeniem, który wykorzystuje wydrążone zęby do wyciągania brudu i gliny z trawnika, a nie wpychania ich do środka.

Jak napowietrzać trawnik

Podczas napowietrzania trawnika należy postępować zgodnie z odpowiednią procedurą. Po pierwsze, należy podlać trawnik na kilka dni przed planowanym napowietrzaniem. Podlewanie powinno być dokładne, ponieważ wilgotny trawnik jest łatwiejszy do wyciągnięcia rdzeni. Następnie upewnij się, że wiesz, jaka jest najlepsza pora roku na aerację. Klimaty północne najlepiej reagują pod koniec lata lub wczesną jesienią, natomiast ciepłe klimaty preferują miesiące wiosenne. Na koniec, po przejechaniu trawnika maszyną do napowietrzania, należy pokryć go cienką warstwą piasku lub kompostu, aby zabezpieczyć i wypełnić powstałe otwory tlenowe.

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś tego robić, teraz znasz już najważniejsze pomysły i kroki związane z napowietrzaniem trawnika.

Sprawdź wszystkie produkty do pielęgnacji trawników i ogrodów dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat napowietrzania trawnika, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Morguefile.

Warto przeczytać