W każdym warsztacie samochodowym powinno być dobre wyposażenie, dzięki któremu możliwe będzie naprawianie różnych usterek. Skompletowanie należytego wyposażenia warsztatu nie będzie prostym zadaniem ponieważ do wyboru jest wiele różnych urządzeń. Wyposażenie warsztatu w maszyny powinno być uzależnione od tego jakie będą oferowane usługi a także wielkości. Oczywiście niezbędne będą również narzędzia drobne jak klucze czy śrubokręty.

Podnośnik hydrauliczny

Jedną z ważnych maszyn będzie między innymi podnośnik hydrauliczny. Wybór odpowiedniego podnośnika powinien być uzależniony od wielkości warsztatu i rodzaju napraw. W przypadku tylko samochodów osobowych wystarczy podnośnik kolumnowy albo podłogowi. Jeśli chodzi o auta ciężarowe to warsztat powinien mieć takie podnośniki, które do większych ciężarów będą przystosowane. Profesjonalne wyposażenie warsztatu to nie tylko sprawna naprawa aut, ale również bezpieczeństwo w trakcie tych napraw.

Kompresory

Kompresory to takie urządzenia, które powinny być w każdym warsztacie, ponieważ przy jego pomocy można będzie zasilać inne urządzenia jak wiertarka, szlifierka, pistolet do malowania czy piaskowania. Warto tutaj mieć jednak na uwadze to, że kompresory mogą mieć różne moce i trzeba wybrać taki, który do danego warsztatu będzie pasował. Ponadto kompresory oraz sprężarki mogą być wykorzystywane do procesu lakierowana, odkręcania i przykręcania śrub a także pompowania kół, co będzie przydatne jeśli warsztat samochodowy ma także usługi wulkanizacyjne.

Urządzenia diagnostyczne

Ważnym elementem wyposażenia będą oczywiście sprzęty służące działaniom diagnostycznym. Z ich wykorzystywaniem mechanik może szybko określić źródło awarii a tym samym cały proces naprawy będzie skrócony. Jednym z urządzeń będzie oczywiście dobry komputer diagnostyczny, który będzie się podłączać do komputera pokładowego w samochodzie. Komputerowe urządzenia sprawdzają się w tych samochodach, które mają systemy elektryczne. Jeśli warsztat ma również zakres działalności jako stacja kontroli pojazdów to dodatkowo będzie trzeba przygotować również wyposażenie w formie linii diagnostycznej.

warsztat samochodoy

Podnośnik podposadzkowy. Co to jest?

Podnośnik podposadzkowy, który nazywany jest także podnośnikiem podpodłogowym jak sama nazwa wskazuje ukryty jest pod powierzchnią posadzki w warsztacie. Jego konstrukcja opiera się o kolumny, które są chowane pod podłogą w specjalnych kasetach. Podnośnik będzie się wysuwał w momencie, gdy rzeczywiście będzie potrzebny i będzie się z niego korzystało. W porównaniu do klasycznych podnośników nożycowych oraz kolumnowych to oszczędność miejsca. Podnośnik podłogowym może unieść pojazdy nawet jeśli ważą do 6,5 tony. Dostępne są także specjalne podnośniki do jednośladów czy do wózków widłowych.

Dla małego warsztatu

Ze względu na dużą oszczędność jeśli chodzi o miejsce podnośniki podpodłogowe będą świetnym wyborem w małych warsztatach, gdzie istotnie będzie można dzięki temu poprawiać funkcjonalność. Przed zakupem podnośnika należy oczywiście analizować takie kwestie jak wysokość pomieszczenia, trwałość posadzki, możliwość podłączenia do zasilania. W razie wątpliwości dobrze będzie poradzić się specjalistów w sklepie, który sprzedaje takie podnośniki. W takim miejscu będzie można liczyć na to, że osoby, które tam pracują faktycznie coś sensownego podpowiedzą odnośnie wyboru podnośnika. Dzięki temu będzie okazja do wyboru takiego podnośnika, który będzie z jednej strony funkcjonalny, a z drugiej będzie gwarantował także wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Warto przeczytać