Takim bardzo ważnym elementem wyposażenia w każdym warsztacie samochodowym, będzie oczywiście podnośnik. Podnośnik samochodowy będzie zapewniał komfort pracy w trakcie wielu czynności naprawczych. Obecnie na rynku dostępne są różne propozycje jeśli chodzi o podnośniki. Co więcej kupujący mają duży wybór modeli w różnych cenach. Montaż i obsługa nie jest skomplikowana a dodatkowo plusem będzie to, że większość produkowanych podnośników obecnie nie zajmuje już bardzo dużo miejsca w warsztacie. Dzięki temu jest to dobra opcja, która staje się alternatywą dla kanału warsztatowego.

Przedstawiamy wszystkim kilka rodzajów podnośników, które obecnie znajdują zastosowanie w warsztatach samochodowych.

Podnośniki kolumnowe i nożycowe

Najbardziej popularne są podnośniki kolumnowe, które sprawdzają się i w mniejszych i w większych warsztatach samochodowych. Tutaj można mówić o jednokolumnowych i zdecydowanie częściej stosowanych dwukolumnowych. Ewentualnie pojawiają się jeszcze podnośniki czterokolumnowe. Jeśli chodzi o podnośnik najbardziej popularne to auto jest unoszone za pomocą dwóch par ramion, które znajdują się na wózkach ruszających się po prowadnicach kolumn. Taka konstrukcja pozwala zwolnić koła i zawieszenie w trakcie dokonywania napraw.

Podnośniki czterokolumnowe należą do podnośników najazdowych to oznacza, że pojazd jest unoszony kołami na płytach najazdowych.

Inny wykorzystywany rodzaj to podnośnik nożycowy. Występuje w wersji podprogowej oraz najazdowej. Podnośniki nożycowe podprogowe obsługuje się w standardowy sposób, co sprawia, że po uniesieniu pojazdu koła się automatycznie zwolnione. Z kolei podnośnik najazdowy najczęściej znajduje zastosowanie w trakcie prac diagnostycznych.

Podnośniki samochodowe to urządzenia dźwigowe, które mają służyć do uniesienia pionowego obiektów. Wykorzystywany jest w nich napęd mechaniczny, hydrauliczny albo pneumatyczny. Jeśli chodzi o podział to zazwyczaj w grę wchodzi tutaj ich przeznaczenie. Najczęściej stosuje się podnośniki stemplowe, kolumnowe oraz nożycowe.

samochód na podnośniku warsztatowym

Podnośniki kolumnowe i nożycowe

Jeśli chodzi o podnośniki kolumnowe są jednymi z najbardziej popularnych i spotkamy je w większości zakładów mechanicznych i warsztatów wulkanizacyjnych, ponieważ są w dobrej cenie i mają wysoką funkcjonalność. Zasada działania opiera się na ramionach regulowanych przegubowo. Zamontowane są na wózkach, które poruszają się po prowadnicach w kolumnach. Takie podnośniki można między innymi wygodnie dostosować również do konkretnych potrzeb. Dużo zależy od tego jaki będzie maksymalny udźwig. Niektóre mogą pracować do 3 ton, inne nawet do 6,5 ton. Podnośniki z większą ilością kolumn, nawet takie z ośmioma kolumnami mogą pracować nawet z udźwigiem do 24 ton. Istnieją także mobilne podnośniki kolumnowe hydrauliczne albo elektromechaniczne oraz podnośniki kolumnowe do wózków widłowych. Możemy także mówić o podnośnikach nożycowych, które będą dobrym wyborem do mniejszych warsztatów, ponieważ będą one zajmować mniej miejsca. Proste w obsłudze, w serwisowaniu. Dostępne są albo poprogowe albo najazdowe i mogą być wpuszczone w posadzkę, albo umiejscowione na niej.

Podnośniki stemplowe i specjalne

Jeśli chodzi o podnośniki stemplowe to inaczej nazywane są słupowymi co określa jak są zbudowane. To podnośniki, w których słupy są schowane pod podłogą w specjalnych kasetach. Wysuwają się w momencie, gdy z podnośnika będzie się korzystało. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które będzie przede wszystkim doskonałym wyborem w przypadku małych warsztatów, gdzie nie ma możliwości przygotowania rozbudowanego podnośnika.

Warto przeczytać