Wybierając szlifierkę kątową, musisz skupić się na jej celu, zrozumieć, w jakich warunkach narzędzie będzie używane i z jakimi materiałami będzie pracować. Zakres prac szlifierki jest duży: cięcie, szlifowanie, polerowanie. Narzędzie nadaje się do obróbki metalu, kamienia, płytek i drewna. Jednak głównym obszarem zastosowań jest cięcie metali i cegieł.

Do użytku domowego i profesjonalnego

Mała szlifierka kątowa o średnicy koła 115–150 mm nadaje się do użytku domowego. Takie szlifierki są używane podczas instalowania ogrodzenia na obszarze podmiejskim, piłowania rur podczas ich wymiany i montażu konstrukcji metalowych. Podczas cięcia metalu narzędzie musi mieć moc co najmniej 850 W, a do cegły - 1200 W. Duże profesjonalne szlifierki wykorzystują tarcze o średnicy 180-230 mm. LBM o mocy 2000 W i przeznaczone są do prac szlifierskich, 2200 W do cięcia metalu, a ponad 2400 W do muru. Profesjonalne szlifierki mają ulepszoną ochronę przed pyłem - to podwójna powłoka lakieru.

Główne cechy i funkcje szlifierek

Szlifierka kątowa jest jednym z najbardziej niebezpiecznych narzędzi budowlanych. Dlatego producenci wyposażają szlifierki w różne funkcje, które chronią zarówno operatora, jak i samo narzędzie. Płynny start zapewnia stopniowy zestaw obrotów. Brak ostrych wibracji po włączeniu pozwala uniknąć wypadnięcia narzędzia z rąk. Łagodny rozruch poprzez podłączenie szlifierki do generatora zmniejsza zapotrzebowanie na moc. To znacznie obniża koszt zasilania awaryjnego. Kontrola prędkości pozwala ustawić ilość obrotów dla specyfiki obrabianego materiału. Jest to ważne podczas szlifowania i polerowania przedmiotów obrabianych, cięcia drewna lub plastiku. Prawidłowe ustawienie zapewnia precyzyjną obróbkę i zachowuje integralność materiału. Stała elektronika utrzymuje wybrane obroty niezależnie od obciążenia narzędzia. Jest to szczególnie ważne podczas obróbki przedmiotów o dużym profilu i lepkich materiałach, takich jak aluminium.

Ochrona przed „gryzieniem” dysku

Zasada działania zabezpieczenia przed „pogryzieniem” dysku jest dość prosta. Opiera się na natychmiastowym wyłączeniu silnika LNA w przypadku zatoru dysku lub awarii zasilania. Wiadomo, że oba przypadki są najczęstszymi przyczynami obrażeń podczas pracy ze szlifierkami, nawet przy przestrzeganiu środków ostrożności. Jednak używając narzędzia z tą ochroną można uniknąć poważnych konsekwencji i obrażeń. W LNA zapewniona jest specjalna elektronika, która natychmiast reaguje na wzrost obciążenia silnika, a także na odcięcie zasilania w sieci i wyłącza silnik elektryczny. Minimalizuje to możliwość pęknięcia ostrza, gdy narzędzie jest zakleszczone. Po takim awaryjnym zatrzymaniu szlifierki możliwe będzie rozpoczęcie pracy jedynie poprzez przestawienie wyłącznika zasilania do pozycji „wył.” I powrót do pozycji włączonej. Tak więc system ten poprawia bezpieczeństwo podczas pracy z LNA w dwóch przypadkach.

Kontrola wibracji i obrotowy korpus

Umieszczona w rękojeści kontrola wibracji ogranicza narażenie operatora na szkodliwe wibracje. Szczególnie ważne w przypadku mocnych ciężkich szlifierek. Niektóre duże szlifierki mają korpus obracany o 90 ° i osłonę zabezpieczającą z szybkim blokowaniem. Oszczędza to czas operatora i koszty pracy przy częstej zmianie zadań. Te funkcje są dostępne dla szlifierek kątowych z segmentu profesjonalnego. Są opcjonalne, ale ułatwiają korzystanie z narzędzia.

Materiały eksploatacyjne

Ważne jest, aby wybrać materiały eksploatacyjne odpowiednie do swoich potrzeb. Dla wielu kupujących liczy się grubość ściernicy, wielkość powłoki diamentowej, a także wyważenie oprzyrządowania i sposób jego wykonania. Wszystko to wpływa na dokładność pracy. Grubość koła należy obliczyć na podstawie grubości ciętego materiału. Im grubszy metal, tym grubszy powinien być dysk. Większość nowoczesnych szlifierek ma średnicę wewnętrzną 22,23 mm. Jednak nadal powszechne jest dopasowanie 32 mm - ten zestaw był używany na starszych radzieckich instrumentach.

 

Warto przeczytać