Zima minęła, a Ty jesteś gotowy, aby zwrócić uwagę na ugór w celu uzyskania obfitych zbiorów jesienią. Musisz więc przygotować swój sprzęt rolniczy do sezonu sadzenia. Oto jak przygotować sprzęt rolniczy.

Czyść na bieżąco

Tak chętnie, jak jesteś, aby rozpocząć pracę na polach, sprawdzić swój sprzęt rolniczy pierwszy ocenić, czy jest gotowy. Wszyscy chcielibyśmy myśleć, że każdy ciągnik, kombajn, kombajn i siewnik został przezimowany, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że jedna lub więcej części jest pokryta błotem, brudem lub olejem.

Wszelkie zanieczyszczenia pokrywające sprzęt rolniczy stanowią potencjalne zagrożenie. Resztki i inne zanieczyszczenia są podatne na zapalenie się, a ciepło maszyn może być źródłem zapłonu. Pożar na polu może okazać się katastrofalny w skutkach, niszcząc Twój cenny sprzęt. Przed wyjazdem maszyn na pole usuń wszystkie odpadki. W przyszłości sprzątaj na bieżąco, a unikniesz projektu, który powinien być zrealizowany przed nadejściem zimy.

Wykonaj przegląd

Przed zabraniem maszyn rolniczych na pole po długiej zimie, ważne jest, aby przeprowadzić kontrolę każdego elementu. Przydatna może być lista kontrolna czynności konserwacyjnych; można też postępować zgodnie z harmonogramem konserwacji zalecanym przez producenta.

kombajn

Do usunięcia przywartego brudu należy użyć myjki ciśnieniowej, zwracając szczególną uwagę na wnękę silnika, gdzie wysoka temperatura może spowodować pożar. W zależności od posiadanego sprzętu należy sprawdzić, czy nie ma wycieków paliwa, oleju i spalin; sprawdzić przewody olejowe i paliwowe; oraz sprawdzić pompę wodną, głowicę cylindrów, rdzeń chłodnicy i zbiornik pompy wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź, czy wszystkie pasy są w dobrym stanie, regulując je w razie potrzeby. Sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne, akumulator, sprzęgło, a także pompę hamulcową. Wymień płyny w razie potrzeby, a także sprawdź wszystkie filtry i świece zapłonowe. Przetestuj wszystkie wycieraczki, klakson, spryskiwacze, luz pedału sprzęgła, dźwignię skrzyni biegów oraz elementy sterowania przepustnicą i pedałem gazu. Wykonując każde z tych zadań, zmaksymalizujesz wydajność paliwa i trwałość sprzętu.

Włączanie

Po zakończeniu czyszczenia i kontroli, włączyć każdy kawałek sprzętu rolniczego. Na biegu jałowym, wykonać spacer wokół, aby upewnić się, że wszystkie światła i migacze działają.

Sprawdź wszystkie lusterka pod kątem prawidłowego ustawienia, a także zbadaj hamulce, opony i ostrza pod kątem szczelności i zużycia. W razie potrzeby wymień je. Upewnij się, że wszystkie zaczepy są wolne od rdzy i że dostępne są odpowiedniej wielkości sworznie zaczepu. Do przywiązania ładunku używaj klamer i łańcuchów zabezpieczających.

Przed rozpoczęciem pracy należy również sprawdzić, czy każdy sprzęt posiada sprawną gaśnicę, która jest bezpiecznie zamontowana wewnątrz maszyny. Po tych wszystkich czynnościach powinieneś być gotowy do pracy!

Warto przeczytać