Jako kierowcy, klakson naszego samochodu uważamy za rzecz oczywistą. Służy on jako cichy wartownik, czekający na wezwanie do służby w momencie, gdy ktoś zahamuje lub gdy podjedziesz do domu przyjaciela i będziesz musiał zasygnalizować swoje przybycie. Jeśli klakson zawiedzie, jesteś bez bardzo potrzebnego systemu ostrzegawczego i nagle brak możliwości komunikowania się z innymi pojazdami na drodze, problem, który powinien być rozwiązany tak szybko, jak to możliwe. Nauczenie się, jak samodzielnie naprawić klakson samochodowy jest zawsze możliwe, ale tylko wtedy, gdy jesteś w stanie zidentyfikować potencjalny problem i zastosować wykonalne rozwiązanie.

Oto cztery kroki, aby zarówno znaleźć problem i naprawić go po zrobieniu:

1. Poszukaj przeszkód

Sprawdź kierownicę i poszukaj wszystkiego, co może przeszkadzać w uruchomieniu klaksonu. Coś tak prostego jak sznurek owinięty wokół kierownicy, może być winowajcą. Jeśli znajdziesz cokolwiek, usuń to i przetestuj klakson. Przejdź do następnych kroków, jeśli rozwiązanie nie było tak proste.

2. Sprawdź skrzynkę bezpieczników

Każdy pojazd ma skrzynkę bezpieczników zawierającą różne ostrza jak bezpieczniki zorganizowane według koloru. Zazwyczaj skrzynka bezpieczników znajduje się na lewo od kierownicy u podstawy deski rozdzielczej lub bezpośrednio pod nią. W niektórych samochodach znajduje się ona w schowku pod maską.

klakson samochód

Sprawdź w instrukcji obsługi, aby zlokalizować, który bezpiecznik zasila klakson samochodu. Po zidentyfikowaniu, usunąć bezpiecznik palcami lub za pomocą dostarczonego pęsety lub ściągacza.

Zbadać, że bezpiecznik, a jeśli wydaje się uszkodzony (zauważysz metalowy link w bezpieczniku będzie oddzielone) niż to jest bardziej niż prawdopodobne, dmuchane i będzie musiał być zastąpiony. Po wykonaniu tych czynności, klakson powinien działać. Jeśli to nie rozwiązuje problemu, nadszedł czas, aby sprawdzić sam klakson.

3. Zlokalizuj moduł klaksonu

Większość samochodów jeżdżących obecnie po drogach ma dwa klaksony, przy czym oba są sterowane przez pojedynczy zespół klaksonu znajdujący się pod maską. Podnieś i zabezpiecz maskę, znajdź klakson, zwykle przymocowany do przedniej ściany ognioodpornej lub za kratką pojazdu, i odkręć śruby. Jeśli występuje korozja, wytrzyj go szmatą, spryskaj WD-40 lub podobnym środkiem smarującym i zamontuj ponownie. Jeśli klakson działa, można przystąpić do pracy.

4. Użyj zworki

Jeśli klakson nadal nie działa, a następnie dołączyć przewód zworkowy do klaksonu i podłączyć go do akumulatora samochodu. Należy również sprawdzić przewody łączące, aby upewnić się, że żaden z nich nie jest postrzępiony lub uszkodzony. Przetestuj klakson. Jeśli nadal nie działa, należy wymienić klakson lub przewody. Jeśli klakson nadal nie działa, może być potrzebna pomoc mechanika, aby zorientować się w problemie i znaleźć wykonalne rozwiązanie.

Zapoznanie się z układem elektrycznym

Teraz, gdy masz kilka opcji, jak naprawić klakson samochodowy, powinieneś poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z resztą układu elektrycznego samochodu. Przestudiuj podręcznik właściciela i zapoznaj się ze skrzynką bezpieczników, i nie zapomnij przestrzegać zalecanych okresów konserwacji, aby zapobiec innym problemom, zanim one wystąpią.

Warto przeczytać