Podnośnik warsztatowy to jedno z podstawowych urządzeń, które muszą się znaleźć w każdym warsztacie samochodowym. Z jego pomocą mechanik samochodowy w prosty sposób będzie mógł uzyskać dostęp do każdej części samochodu szczególnie w podwoziu. Mamy kilka rodzajów podnośników, które mają różne przeznaczenie, dlatego warto będzie wiedzieć czym się one charakteryzują, by wybrać właściwy dla swojego warsztatu.

Sprzęt profesjonalny – warto po niego sięgnąć

Wyposażając warsztat samochodowy warto będzie zadbać o maszyny i urządzenia najwyższej jakości. To szczególnie istotne w przypadku warsztatowych podnośników, na których będzie spoczywał ciężar samochodu w trakcie naprawy. Jeśli sprzęt nie będzie odpowiedni może dojść do wypadku w trakcie pracy. Warto wybierać dobrych producentów sprzętu, którzy dbają o jakość i stabilność podnośników, które oferują.

Maksymalne obciążenie

Podstawową cechą jeśli chodzi o podnośniki będzie to jakie może być ich maksymalne obciążenie. Jeśli warsztat będzie obsługiwał tylko auta osobowe to na wyposażeniu znaleźć się może podnośnik warsztatowy, którego maksymalne obciążenie będzie nawet do 4 ton. Z kolei warsztaty, które pracują z autami ciężarowymi powinny mieć podnośnik, który będzie miał dużo większe obciążenie maksymalne. W ofercie firm, które taki sprzęt sprzedają spotkać można podnośniki odłogowe, kolumnowe, nożycowe a także takie o przeznaczeniu do samochodów osobowych a także specjalne do ciężarowych.

Wysokość podnośnika

Istotną kwestią będzie także wysokość podnośnika. W zależności od tego jaki będzie rodzaj podnośnika będzie można unieść auto na wysokość od 20 cm do nawet kilku metrów. Podnośniki, szczególnie manualne będą pomocne raczej przy drobnych pracach takich jak wymiana kół, ponieważ maksymalna ich wysokość nie będzie zbyt duża. W profesjonalnym warsztacie warto mieć podnośnik, który będzie dawał bezproblemowy dostęp do podwozia samochodu. Ważną cechą podnośników będzie także szybkość podnoszenia co będzie dotyczyć podnośników hydraulicznych oraz elektrycznych.

samochód na podnośniku samochodowym

Podnośniki do samochodów elektrycznych

Wprawdzie jeśli chodzi o samochody elektryczne to w naszym kraju nie są one zbyt często spotykane. Jednak powoli ta popularność rośnie. To pojazdy zeroemisyjne i nie powodują zanieczyszczenia powietrza. Mogą być ładowane energią ze źródeł odnawialnych, co dodatkowo ogranicza emisję gazów cieplarnianych w czasie ich użytkowania. Oprócz tego, że są one ciche i nowoczesne to będą gwarantowały komfort i bezpieczeństwo.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że do tych aut rekomendowane

Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach rekomendowane będzie stosowanie narzędzi, akcesoriów i urządzeń, które przeznaczone będą do samochodów elektrycznych. Przykładem są między innymi specjalne podnośniki do podnoszenia e-samochodów.

Specjalny podnośnik do e-samochodów – dlaczego jest przydatny?

Specjalistyczny podnośnik do pojazdów elektrycznych będzie ułatwiał wykonywanie prac związanych z obsługą takiego samochodu. Te urządzenia przygotowywane są w taki sposób, że możliwe będzie podnoszenie każdego typu jeśli chodzi o samochody elektryczne.

Jeśli ktoś ma zamiar wykonywać prace związane z naprawą takich samochodów to na pewno warto się będzie do tego przygotować i sięgnąć również po odpowiednie wyposażenie warsztatu, aby faktycznie tego typu prace wykonywać. Dzięki posiadaniu odpowiedniego wyposażenia będzie można między innymi stworzyć warunki, w których ta praca będzie realizowana w warunkach bezpiecznych.

Warto przeczytać