Akumulator Twojego samochodu dostarcza energii do rozruchu pojazdu, a także służy jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe dla jego systemu komputerowego. Od niego zależy każde połączenie elektryczne w Twoim samochodzie. Z czasem jednak akumulatory stają się coraz mniej wydajne i w końcu trzeba je wymienić.

Podczas gdy uzyskanie nowego akumulatora jest tak proste, jak odwiedzenie lokalnego sklepu NAPA AUTO PARTS i zakupienie go, pozbycie się starego akumulatora samochodowego wymaga nieco więcej namysłu i musi być wykonane z należytą starannością, ponieważ zużyty akumulator zawiera substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska, jeśli akumulator nie zostanie odpowiednio wyrzucony. Na szczęście istnieje kilka sposobów na prawidłowe pozbycie się starych akumulatorów samochodowych, które warto rozważyć.

Podstawy akumulatora

Standardowym akumulatorem samochodowym dostępnym obecnie jest 12-woltowy akumulator kwasowo-ołowiowy. Wewnątrz każdego akumulatora płyty ołowiane są zanurzone w mieszaninie kwasu siarkowego i wody. W momencie zapłonu, w wyniku reakcji chemicznej powstaje przepływ elektronów, który dostarcza napięcie i prąd do systemów samochodu. Wszystkie światła zewnętrzne i wewnętrzne, system audio, nawigacja, gniazdka elektryczne i inne komponenty elektryczne wymagają sprawnego akumulatora do działania.

Każdy akumulator składa się z sześciu ogniw, a każde ogniwo wytwarza napięcie 2,1 V, gdy jest w pełni naładowane. Oznacza to, że przy napięciu 12,6 V akumulator pracuje optymalnie i będzie tak działał do momentu spadku napięcia poniżej 12,4 V, w którym to momencie zostanie uznany za rozładowany. Gdy akumulator nie dostarcza już napięcia 12 V, należy go wymienić.

akumulator

Wyrzuć stary, włóż nowy

Jeśli stwierdzisz, że Twój obecny akumulator nie spełnia już swojej roli, możesz go szybko wymienić na nowy w ciągu 15 minut. To już jest proste - głównym wyzwaniem jest utylizacja starego akumulatora samochodowego.

Twoja gmina prawdopodobnie nie oferuje regularnego odbioru tego rodzaju niebezpiecznych przedmiotów, które zasadniczo ważą 18 funtów i zawierają wysoce toksyczny ołów i żrący kwas siarkowy. Jeśli te chemikalia przedostaną się do ziemi, mogą przedostać się do wód gruntowych, zniszczyć rośliny i zaszkodzić zwierzętom lub ludziom, którzy mogą je połknąć. Co więc należy zrobić, aby do tego nie dopuścić?

Opcje utylizacji baterii

Aby prawidłowo pozbyć się starej baterii, możesz sprawdzić w sklepie, w którym kupujesz nową baterię, czy przyjmą starą. Poszukaj w Internecie w swojej okolicy firm, które nawet zapłacą Ci za baterię, ponieważ jej rdzeń ma wartość. Inne opcje to miejskie lub powiatowe centra recyklingu, które mogą przyjąć akumulator za symboliczną opłatą lub bez opłat. Wreszcie, lokalne garaże usługowe i centra recyklingu metali mogą również przyjąć akumulator.

Gdy stary akumulator jest już poza zasięgiem Twoich rąk, jest on zazwyczaj wysyłany do firmy, która go rozbija i odprowadza kwas siarkowy, który jest następnie ponownie przetwarzany lub wysyłany do zakładu utylizacji odpadów niebezpiecznych. Usuwany jest również ołów, który często jest wykorzystywany w nowych akumulatorach samochodowych lub przetapiany na sztabki. Polipropylenowa obudowa jest poddawana recyklingowi, a wszystko, co pozostaje, trafia na złomowisko.

Transport starego akumulatora

Oddanie starego akumulatora na wymianę lub do recyklingu oznacza ostrożne umieszczenie go w grubej plastikowej torbie, aby nie doszło do wycieku. Pamiętaj, aby trzymać akumulator w pozycji pionowej i umieścić go w bezpiecznym miejscu w samochodzie, np. na podłodze. Nie chcesz umieszczać go w miejscu, w którym mógłby się przewrócić i pęknąć, np. na miękkim siedzeniu lub w skrzyni ładunkowej pickupa, ponieważ mogłoby to okazać się niebezpieczne. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, jeśli chodzi o pozbywanie się zużytego akumulatora.

Warto przeczytać