Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze starymi oponami, to mamy na to odpowiedź. Opony, podobnie jak klocki hamulcowe i pióra wycieraczek, są materiałem eksploatacyjnym, ale ich ilość odpadów jest znacznie większa. Szacuje się, że każdego roku wyrzuca się 290 milionów opon! Kiedyś oznaczało to stosy starych opon na wysypiskach lub porzuconych, ale obecnie do 80 procent opon poddawanych jest recyklingowi. Oto jak możesz się upewnić, że Twoje stare opony są utylizowane w odpowiedni sposób.

Dlaczego należy poddawać opony recyklingowi?

Opony nie ulegają biodegradacji. Jeśli wyrzucisz je nielegalnie, będą tam leżały przez setki lat, zanim się rozłożą. Podczas rozkładu opon, toksyny są uwalniane do gleby i powietrza, co nie jest dobre dla środowiska.

Wysypiska śmieci również nie są dobrym rozwiązaniem. Opony zajmują dużo miejsca, więc wyrzucanie ich na wysypiska nie jest praktycznym, długoterminowym rozwiązaniem. Dodatkowo, przyciągają one owady i inne szkodniki, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia, więc bądź odpowiedzialny i poddaj swoje stare opony recyklingowi.

Skontaktuj się z lokalną firmą zajmującą się wywozem śmieci

Nie wyrzucaj opon do kosza przy krawężniku, gdy nadejdzie dzień wywozu śmieci. Jeśli znajdą się tam razem z pozostałymi śmieciami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną zmieszane z odpadami domowymi, a to nie jest ich miejsce.

Zamiast tego skontaktuj się z firmą zajmującą się wywozem śmieci lub z miejskim wydziałem gospodarki odpadami. Tam dowiesz się, co zrobić, aby opony zostały poddane recyklingowi we właściwy sposób. Może być pobierana symboliczna opłata, ale nawet jeśli prace zostaną wykonane w warsztacie, opłata za utylizację opon jest wliczona w cenę.

Poszukaj centrum recyklingu opon

Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić ze starymi oponami, możesz pominąć pośrednika i udać się bezpośrednio do centrum recyklingu opon. Opony trzeba jednak zdjąć z felg, więc trzeba się upewnić, że ma się wszystkie potrzebne do tego narzędzia, w tym żelazko do opon. Centrum recyklingu opon może przyjąć każdą oponę, nawet komercyjną, która często nie jest akceptowana przez typowe firmy zajmujące się wywozem śmieci.

Co się dzieje z oponami poddanymi recyklingowi?

Opony z recyklingu mają wiele zastosowań, które nie zanieczyszczają środowiska. Można je przerobić na gumową ściółkę do zwalczania chwastów na rabatach roślin, na asfalt lub miękkie powierzchnie placów zabaw, aby zmniejszyć liczbę podrapanych kolan u dzieci każdego lata. Można je również wykorzystać do zbudowania wszechobecnej huśtawki z opon - coś, co można zrobić samemu.

Kiedy opony się zużyją, może być kuszące, aby wyrzucić je razem ze śmieciami lub na wysypisko, ale właściwa utylizacja opon ma znaczenie. Pamiętaj o odpowiednim recyklingu starych opon, aby mogły znaleźć nowe życie, a nie stać się zanieczyszczającym środowisko obiektem.

Sprawdź wszystkie produkty do pielęgnacji opon dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji o tym, co zrobić ze starymi oponami, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.

Warto przeczytać