Podnośniki nożycowe inaczej niż stosowane często kolumnowe nie mają nóg i ramion. W czasie unoszenia i opadania na ziemię działają podobnie jak akordeon. Dzięki takiej konstrukcji będą one zajmować mniejszą powierzchnię niż kolumnowe podnośniki. Nożycowe mają zastosowanie między innymi przy pojazdach o dużej wadze.

Jakie są typy podnośników nożycowych?

Podnośniki nożycowe są dostępne w średniej wielkości jak i też jako nisko nożycowe. Najważniejszy podział dotyczy jednak składanego kształtu. Pod tym kątem mamy podnośniki w kształcie litery X, kształt pantografu oraz równoległoboku. Podnośnik nożycowy w X jest podobny właśnie do akordeonu. Po uniesieniu ma kształt podobny do X, a potem płasko opada, gdy nie będzie używany. Zaletą będzie to, że zajmuje mało miejsca. Podnośnik w kształcie równoległoboku będzie otwierał się z podłogi i tworzy romboidalny kształt. Cofa się chowa w podłożu. Ostatni typ będzie miał kształt pantografu.

Kiedy używane są podnośniki nożycowe?

Podnośniki nożycowe znajdują zastosowanie w warsztatach, gdzie obsługiwane będą ciężkie pojazdy. Takie podnośniki mają zwijaną konstrukcję mogą więc być montowane pod podłogą, dlatego właśnie po skończonej pracy nie przeszkadzają i nie będą zajmować dużo miejsca w warsztacie. To na pewno ich bardzo duża zaleta. Podnośniki nożycowe najczęściej są w dużych zakładach motoryzacyjnych.

Podnośnik dwukolumnowy to obecnie zdecydowanie najczęściej stosowany rodzaj jeśli chodzi o podnośniki w bardzo wielu warsztatach. Znajdują one zastosowanie zarówno w czasie obsługi serwisowej pojazdów jak i przy czynnościach naprawczych. Podnośnik ten nie będzie się sprawdzał przy pracach, które są związane z wykonywaniem działań pozwalających na kontrole stanu technicznego podwozia czy układu zawieszenia oraz układu kierowniczego.

mechanik zmieniający koło w samochodzie

Jak działa podnośnik dwukolumnowy?

Podnośnik dwukolumnowy pozwala na uniesienie pojazdu za pomocą par ramion montowanych na wózkach, które poruszają się po prowadnicach na kolumnach. Konstrukcja ramiona podnośnika będzie pozwalała na podnoszenie pojazdów o różnych rozmiarach podwozia a także z różnymi punktami podparcia. Podnośniki dwukolumnowe są bardzo praktyczne i dostępne jednocześnie w atrakcyjnej cenie. Znajduje zastosowanie także w profesjonalnych warsztatach. Wygodnie można z nimi pracować na każdym pojeździe swobodnie unosząc i opuszczając samochód. Ze względu na swoją wysokość nie będą jednak nadawały się do wykorzystywania w tych miejscach, gdzie jest niskie pomieszczenie.

Podnośniki dwukolumnowe dzielone są ze względu na konstrukcje na dwie wersje – symetryczną i asymetryczną. Konstrukcja symetryczna ma cztery równe ramiona a środek ciężkości unoszonego auta znajduje się między kolumnami w osi ich symetrii. W przypadku wersji asymetrycznej ramiona przy każdej z kolumn mają różną długość. Kolumny zwrócone w stroję wjazdu, środek ciężkości w osi wjazdu.

Podnośniki dwukolumnowe mogą być zasilane silnikiem wspólnym dla obu kolumn, albo dwoma niezależnymi silnikami dla każdej kolumny. Silniki mogą mieć napęd elektromechaniczny albo elektrohydrauliczny. Do najważniejszych zalet jeśli chodzi o takie podnośniki będzie trzeba zaliczyć to, że nie zajmują one dużo miejsca na podłożu w warsztacie w stosunku do innych modeli podnośników. Jeśli ktoś nie ma zbyt dużo miejsca to będzie dla niego właściwe rozwiązanie i warto się będzie na taki właśnie podnośnik zdecydować. Wybór właściwego podnośnika warto sobie dobrze przemyśleć, by zdecydować się na rozwiązanie, które spełni oczekiwania konkretnych użytkowników.

Warto przeczytać