Istnieje wiele szlifierek: taśmowa, wibracyjna, trójkątna, do betonu, mimośrodowa. Wykonują tę samą pracę na różne sposoby. Szlifierka mimośrodowa czyści, szlifuje i poleruje drewno, kit, metal w specjalny sposób. Jej wydajność jest gorsza od szlifierki taśmowej. Jeśli jednak nacisk kładziesz na jakość szlifowania, szlifierka mimośrodowa nie ma sobie równych. To jest jej główna różnica w stosunku do wszystkich typów. Jest w stanie wypolerować powierzchnię do idealnej gładkości bez nacięć i widocznych rys.

Jak to działa?

Szlifierka mimośrodowa to niezastąpione narzędzie dla stolarzy, malarzy i po prostu rzemieślników-amatorów. Pomaga zarówno na początkowym etapie budowy czy remontu, jak i przy wykończeniu. Wygodnie i skutecznie jest tu szlifowanie drewna, desek, drewnianych mebli, szpachli na ścianach, przygotowanie samochodu do malowania w garażu. Narzędzie pomoże pozbyć się odprysków na podłodze nowej łazienki lub altanki, oczyścić resztki łuszczącego się lakieru ze starej ławki i przygotować ją do nowej powłoki, usunąć rdzę z części metalowych. A wszystko dzięki specjalnemu urządzeniu i zasadzie działania.

Z czego wykonana jest szlifierka mimośrodowa?

W konstrukcji znajdują się trzy główne elementy: silnik, który jest dostępny z ergonomiczną obudową, a tym samym służy jednocześnie jako uchwyt, okrągła podeszwa robocza z otworami do usuwania kurzu i odpylacz. Dodatkowy uchwyt, który jest przeznaczony do bezpiecznego trzymania narzędzia, ma przycisk start i kontrolę prędkości. Przed rozpoczęciem pracy na platformie instalowany jest sprzęt - albo ściernica z otworami do usuwania pyłu, albo specjalna miękka podkładka do polerowania. Materiały eksploatacyjne są przymocowane na dwa sposoby. Pierwszym i najczęstszym jest rzep, rzadziej drugi to zacisk.

System odsysania pyłu

Aby utrzymać czystość powierzchni roboczej, szlifierki mimośrodowe są wyposażone w system odsysania pyłu. Podczas szlifowania kurz i wióry są zasysane do otworów w platformie, które następnie wpadają do odpylacza lub odkurzacza. Wąż odkurzacza, podobnie jak kolektor pyłu, jest połączony z korpusem narzędzia za pomocą rury. Taki system zapobiega zanieczyszczeniu miejsca pracy, przedostawaniu się odpadów budowlanych do oczu i narządów oddechowych użytkownika. Jednak dla dodatkowego bezpieczeństwa nadal warto stosować środki ochrony indywidualnej: rękawiczki, gogle, maskę lub respirator, słuchawki. Ten ostatni ochroni przed hałasem wytwarzanym przez szlifierkę - na tę wadę narzędzia często zwracają uwagę mistrzowie.

Główne cechy techniczne

Moc waha się od 65 do 1200 watów. Im wyższa, tym lepsza wydajność. Najpopularniejsze szlifierki mają moc od 250 do 750 watów. Narzędzia o mocy mieszczącej się w tym zakresie są przeznaczone do większości zadań szlifierskich. Na przykład są wybieranie do szlifowania belek ganku lub otynkowanych ścian. Szlifierki o większej mocy radzą sobie z grubszymi, pracami, takimi jak szlifowanie betonu lub profilowanych belek. Częstotliwość wibracji jest zwykle dostosowywana i ustawiana dla określonego materiału i dyszy. Tutaj obowiązuje zasada: im mniej ścierny jest papier i im drobniejsze jest planowane szlifowanie, tym większa prędkość - od 5000 do 13000 obr / min (10 000 - 26 000 obr / min). Na przykład szlifowanie precyzyjne obejmuje końcowe szlifowanie parkietu lub lakieru. I odwrotnie, im cięższa praca, tym mniejsza prędkość - od 2000 do 4000 obr / min (4000 - 8000 obr / min).

Amplituda drgań może wynosić od 2 do 7 mm. Im wyższe, tym więcej wibracji produkuje narzędzie, tym szybciej pracuje i tym grubiej szlifuje. Tak więc szlifierka o amplitudzie oscylacji 5,5 mm pomoże usunąć rdzę i pozbyć się starych materiałów lakierniczych. Polerowanie plastikowych reflektorów należy przeprowadzić za pomocą narzędzia o amplitudzie drgań 2-3 mm.

Warto przeczytać