Co to są zaciski hamulcowe, tarcze i klocki hamulcowe?

06 marca 2015, 08:59 hamulce zaciski hamulcowe tarcze hamulcowe klocki hamulcowe

Hamulce w naszych samochodach są jedną z rzeczy, które zapewniają nam największe bezpieczeństwo podczas jazdy. To może być bardzo niebezpieczne, gdy pójdzie źle, ale większość czasu mamy uczciwe ostrzeżenie, że części będą musiały być wymienione.

Duża presja jest umieszczony na układ hamulcowy

za każdym razem, że używasz ich do spowolnienia, więc jest to tylko kwestia czasu, zanim części muszą być naprawione i wymienione. Proces biorąc samochód do garażu, aby mieć to spojrzał na może być znacznie mniej zniechęcające, jeśli dokładnie zrozumieć, jak działa układ hamulcowy i co różne części zrobić.

W ten sposób, jesteś bardziej prawdopodobne, aby zrozumieć dokładnie, jak problem może być naprawiony i, być może, jak uniknąć tego dzieje się ponownie lub tak często w przyszłości.

Uzyskaj oferty na wykonanie zadania dotyczącego układu hamulcowego

Zacisk hamulcowy, tarcza i klocki hamulcowe

Większość nowoczesnych pojazdów jest wyposażona w tarcze hamulcowe. Ten system hamulcowy jest systemem, w którym koła są połączone z metalowymi tarczami, które obracają się w czasie z oponami i piastami kół.

Działanie zacisku polega na spowalnianiu kół, ponieważ wytwarza on tarcie z wirnikami. Jest to zasadniczo rodzaj zacisku, który pasuje wokół tarczy.

Klocki hamulcowe są kawałkami materiału wytwarzającego tarcie, które są zamontowane po obu stronach zacisku. Kiedy kładziemy nogę na hamulcu i naciskamy pedał, ciśnienie płynu hamulcowego dociska tłok do zacisku. Powoduje to, że zacisk dociska klocki hamulcowe do tarczy hamulcowej, co z kolei zmniejsza prędkość obracającego się koła, ograniczając jego swobodny ruch. Gdy proces ten zachodzi jednocześnie na wszystkich czterech kołach, samochód zwalnia w sposób kontrolowany i w końcu doprowadza do całkowitego zatrzymania pojazdu.

Ponieważ klocki hamulcowe są wykonane z bardziej miękkiego materiału niż metal tarcz hamulcowych, to klocki często zużywają się szybciej. Przekonasz się, że będziesz musiał wymieniać klocki hamulcowe częściej niż tarcze hamulcowe i łatwo jest zrozumieć dlaczego, gdy wiesz, jak działa układ hamulcowy.

Za każdym razem, gdy naciskasz pedał hamulca, obracanie się tarczy powoduje, że klocki hamulcowe zużywają się nieco cieńsze. W miarę upływu czasu klocki hamulcowe są erodowane przez metalowe tarcze i zaczynają się zużywać.

Czy mogę sprawdzić tarczę i klocki hamulcowe? Jak to zrobić?

Klocki hamulcowe są tak zaprojektowane, że mają metalowe wypustki, które piszczą, gdy stykają się z obracającą się tarczą hamulcową. Metalowe wypustki są częściowo wsunięte w materiał wytwarzający tarcie w klockach i informują o tym, że klocki są coraz cieńsze. Jak tylko usłyszysz ten hałas, powinieneś oddać hamulce do serwisu.

Stan tarcz i klocków hamulcowych można sprawdzić w każdej chwili. Wszystko, co musisz zrobić, to podnieść samochód i usunąć każde koło, jedno po drugim, aby mieć dostęp do układu hamulcowego. Twoje klocki hamulcowe nie powinny spaść poniżej ósmej części cala grubości.

Tarcze nie powinny mieć żadnych wgnieceń, nie powinny być wypaczone i powinny być całkowicie wolne od rdzy. Jeśli nie czujesz się komfortowo, podnosząc swój samochód, aby spojrzeć na hamulce, lub nie masz czasu lub miejsca, aby to zrobić, biorąc swój samochód wzdłuż na usługi będzie umieścić swój umysł w spokoju o stanie hamulców.

Jeśli sprawdzisz stan klocków hamulcowych samodzielnie i okaże się, że są one bardziej zużyte po jednej stronie niż po drugiej, może to świadczyć o tym, że coś jest nie tak z zaciskiem lub tarczą. Jeśli tak jest, to należy wziąć samochód wzdłuż do lokalnego warsztatu tak, że mogą one zdiagnozować i naprawić problem dla Ciebie.

Kwestie bezpieczeństwa

Sprawdzenie hamulców

nie musi być trudnym zadaniem. Dzięki szczegółowej instrukcji i niewielkiej ilości specjalistycznych narzędzi można nawet samodzielnie wymienić klocki hamulcowe. Jest to jednak brudny i długotrwały proces, który - o ile nie lubisz tego typu czynności - często łatwiej jest powierzyć profesjonaliście.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, co robisz, jeśli chodzi o układ hamulcowy w Twoim pojeździe, powinieneś skonsultować się z profesjonalistą. Jeżdżąc z niesprawnymi hamulcami

narażasz na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także swoich pasażerów i wszystkie inne pojazdy, do których zbliżysz się na drodze. Nie warto narażać bezpieczeństwa swojego i innych, dlatego w razie wątpliwości oddaj swój samochód do warsztatu.

Uzyskaj ofertę na serwis hamulcowy

Wszystko o hamulcach

 • Naprawa i wymiana hamulców
 • Jak malować zaciski hamulcowe
 • Jak przedłużyć żywotność hamulców
 • Jak wymienić tarcze hamulcowe?
 • Gdzie można dostać tanie akumulatory samochodowe
 • Dlaczego serwis płynu hamulcowego i hydrauliki jest tak ważny
 • Jak zmienić płyn hamulcowy
 • Co to są płytki nośne?
 • Jak zdiagnozować problemy z hamulcami?
 • Jak wymieniać klocki hamulcowe?
 • Jak używać zestawu do odpowietrzania hamulców?
 • Co to jest zestaw do odpowietrzania hamulców?

Warto przeczytać